Nedim Gürsel

NEDİM GÜRSEL (1951)

nedim gurselYazar Nedim Gürsel, 5 Nisan 1951'de Gaziantep'te doğdu. İlköğrenimini Balıkesir 6 Eylül İlkokulunda tamamladı. 1970'te Galatasaray Lisesini bitirdi.

Nedim Gürsel, 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından bir yazısı nedeniyle yargılandı. Fransa'ya kaçmak zorunda kaldı. 1974'te de Paris Sorbonne Üniversitesi Modern Fransız Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Doktorasını bu üniversitede Louis Aragon ile Nazım Hikmet'i konu alan "karşılaştırmalı edebiyat" alanında yaptı. 1979'da Türkiye'ye döndü. Yeniden bir askeri ihtilal olunca tekrar Fransa'ya kaçmak zorunda kaldı.

1960'lardan itibaren edebiyat dergilerinde yazıları yer almaya başladı. Yazıları, "Yeni Ufuklar", "Yeni Dünya", "Yeni Edebiyat", "Birikim" gibi dergilerde yayımlandı. Ayrıca "Cumhuriyet" ve "Milliyet" gazetelerinde yazılar yazdı.

2004'te "France-Turguie Ödülü"nü alan Nedim Gürsel Fransız hükümeti tarafından "Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı" ile ödüllendirildi.

Nedim Gürsel, hâlihazırda Fransa Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nde (CNRS) araştırma direktörlüğü yapmaktadır. Görevinin yanı sıra Sorbonne Üniversitesinde Türk Edebiyatı dersleri vermektedir. PEN Yazarlar Derneği, Paris Yazarlar Evi ve Akdeniz Akademisi üyesidir.


Edebi Kişiliği

 • Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı'nın hemen hemen her alanında ürün veren sanatçılarındandır.
 • Sanatçının eserleri başta Fransa olmak üzere birçok ülkede yayımlanır.
 • Eserlerindeki şiirsel üslupla ve bütün eserlerinde farklı anlatım tekniklerini kullanmakla dikkatleri üzerine çeker.
 • Bazı öykülerinden yapılan tiyatro uyarlamaları Türkiye ve Avrupa ülkelerinde oynanır.
 • "Boğazkesen" romanı "Fatih'in Romanı" olarak da bilinir. Burada Fatih Sultan Mehmet'i anlatır. İstanbul'un fethi eserde ön plana çıkar.
 • "Uzun Sürmüş Bir Yaz" romanı ile 1976 TDK Roman Ödülü'nü kazanır. Birçok Avrupa diline de çevrilen eser, 12 Eylül askeri darbesinden sonra Türkiye'de uzun süre yasaklanır. Eserde, baskı döneminin, kişilerin iç dünyalarında yol açtığı sarsıntıları ile işkence ve ölüm karşısındaki davranışlarını anlatır.
 • "Sevgilim İstanbul" eserinde dünyayı tek başına dolaşan gurbetteki bir yazarın aşklarını, özlemlerini ve hatıralarını anlatır. Nedim Gürsel bu eseriyle Haldun Taner Öykü Ödülü ve Fransız PEN Kulübü Jüri Özel Ödülü'nü alır.
 • "Kadınlar Kitabı" eserinde yazar hem kendi kimliğini arar hem de İstanbul'a olağanüstü güzellikte bir aşk mektubu yazar.
 • "Gemiler de Gitti" eserinde Nedim Gürsel, okurlarını yepyeni yerlere yolculuklara çıkarır. Eserde, Venedik, Tiflis, Saraybosna, Konya şehri ön plana çıkarılır. 
 • "Yedi Dervişler"de Anadolu dervişlerinin hikâyelerini anlatır.
 • Nedim Gürsel, şiirlerini "Uzun Bir Ayrılık İçin Kırk Kısa Şiir", "Paris"; söyleşi türündeki yazılarını da "Yüzyıl Biterken"de derler.

Eserleri

Roman
Boğazkesen
Resimli Dünya
İlk Kadın

Öykü
Uzun Sürmüş Bir Yaz
Cicipaşa
Kadınlar Kitabı
Sevgilim İstanbul
Son Tramvay
Sorguda
Öğleden Sonra Aşk

Gezi
Pasifik Kıyılarında
Seyir Defteri
Gemiler de Gitti
Güneşle Ölüm
Balkanlara Dönüş


Ayrıca bakınız


1. Öz (Saf) Şiir Anlayışını Sürdüren Şiir

2. Serbest Nazım ve Toplumcu Gerçekçi Şiir

3. Milli Edebiyat Zevk ve Anlayışını Sürdüren Şiir (Memleketçiler)

4. Birinci Yeni (Garipçiler)

5. Garip Dışında Yeniliği Sürdüren Şairler

6. Maviciler

7. Hisarcılar

8. İkinci Yeni Şiiri

9. 1960 Sonrası (İkinci Yeni Sonrası) Toplumcu Şiir

10. 1980 Sonrası Türk Şiiri

11. Cumhuriyet Döneminde Halk Şiiri

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Anlatmaya Bağlı Metinler (Hikâye-Roman)
Nedim Gürsel (1951)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Göstermeye Bağlı Metinler (Tiyatro)

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatında Öğretici Metinler

Ayrıca bakınız


1 yorum: