F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp: Kişinin yoksul, fakir olması asla utanılacak bir durum değildir. Çalışmamak, çabalamamak ayıptır.

Fala inanma, falsız kalma: Fala inanmak doğru bir şey değildir. Yine de kişinin güzel şeyler dinlemesi hoşuna gider.

Fare çıktığı deliği bilir: Suç işlemeyi adet edinen veya gizli iş yapan kişiler, zor zamanlarında nereye sığınacağını önceden hesaplar.

Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış: Kişinin yapmayacağı bir işin yanına başka bir işi eklemesidir.

Faydasız baş mezara yaraşır: Kişi, yaşadığı sürece bir şeyler üretmek için gayret etmelidir. Bir işe yaramayan kişiler ölü gibidir.

Fazla mal göz çıkarmaz: Fazla mal kişiye hiçbir zaman zarar vermez. Şimdi gereksizmiş gibi görünen kimi mallar, zamanı gelince çok yararlı olabilir.

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek: Dünyada bazı insanlar şanslı bazıları şanssızdır. Bazıları ne kadar çalışsalar da onların istedikleri gerçekleşmeyebilir.

Fırsat her vakit ele geçmez: Hayat, kişilerin karşısına çeşitli fırsatlar çıkarır. Bu fırsatlar kişinin eline çok seyrek geçtiği için kişi önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmelidir.

Fırsat sakal altından geçer: Her işin bir zamanı vardır. Kişi, o fırsatları yakaladığında onları değerlendirmesi gerekir. Yoksa fırsat gelip geçer.

Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günü: Toplumda saygınlık oluşturan kişiler, makam ve mevkilerini kaybettiklerinde farklı davranmaktan çekinmezler anlamında kullanılır.

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar: Çoğu zaman şans fakire gülmez. Aynı sermaye ile zengin daha fazla kazanç sağlar. Fakir ise aynı verimi almaz.


Ayrıca bakınız

6 yorum:

  1. çok güzel bir site.tam istediğim gibi

    YanıtlayınSil
  2. Bunun neresi kısa ya .Bu arada beni instagramdan takip edebilirsiniz adım ipek soyadım günaydın

    YanıtlayınSil
  3. Ay çooook teşekkür ederim😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇

    YanıtlayınSil