F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp: Kişinin yoksul, fakir olması asla utanılacak bir durum değildir. Çalışmamak, çabalamamak ayıptır.
 
Fala inanma, falsız kalma: Fala inanmak doğru bir şey değildir. Yine de kişinin güzel şeyler dinlemesi hoşuna gider.
 
Fare çıktığı deliği bilir: Suç işlemeyi adet edinen veya gizli iş yapan kişiler, zor zamanlarında nereye sığınacağını önceden hesaplar.
 
Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış: Kişinin yapmayacağı bir işin yanına başka bir işi eklemesidir.
 
Faydasız baş mezara yaraşır: Kişi, yaşadığı sürece bir şeyler üretmek için gayret etmelidir. Bir işe yaramayan kişiler ölü gibidir.
 
Fazla mal göz çıkarmaz: Fazla mal kişiye hiçbir zaman zarar vermez. Şimdi gereksizmiş gibi görünen kimi mallar, zamanı gelince çok yararlı olabilir.
 
Felek kimine kavun yedirir kimine kelek: Dünyada bazı insanlar şanslı bazıları şanssızdır. Bazıları ne kadar çalışsalar da onların istedikleri gerçekleşmeyebilir.
 
Fırsat her vakit ele geçmez: Hayat, kişilerin karşısına çeşitli fırsatlar çıkarır. Bu fırsatlar kişinin eline çok seyrek geçtiği için kişi önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmelidir.
 
Fırsat sakal altından geçer: Her işin bir zamanı vardır. Kişi, o fırsatları yakaladığında onları değerlendirmesi gerekir. Yoksa fırsat gelip geçer.
 
Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günü: Toplumda saygınlık oluşturan kişiler, makam ve mevkilerini kaybettiklerinde farklı davranmaktan çekinmezler anlamında kullanılır.
 
Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar: Çoğu zaman şans fakire gülmez. Aynı sermaye ile zengin daha fazla kazanç sağlar. Fakir ise aynı verimi almaz.
 
Ayrıca bakınız

18 yorum:

 1. çok güzel bir site.tam istediğim gibi

  YanıtlaSil
 2. Bunun neresi kısa ya .Bu arada beni instagramdan takip edebilirsiniz adım ipek soyadım günaydın

  YanıtlaSil
 3. Ay çooook teşekkür ederim😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇😇

  YanıtlaSil
 4. 30 tane diyoz bu gelmiş 11 tane veriyorrr
  ,

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. valla ben çok zorlanmadım

  YanıtlaSil
 7. Güzel ama bu da dil bilgisi adlı site gibi fazla uzun ve az

  YanıtlaSil