F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp: Kişinin yoksul, fakir olması asla utanılacak bir durum değildir. Çalışmamak, çabalamamak ayıptır.

Fala inanma, falsız kalma: Fala inanmak doğru bir şey değildir. Yine de kişinin güzel şeyler dinlemesi hoşuna gider.

Fare çıktığı deliği bilir: Suç işlemeyi adet edinen veya gizli iş yapan kişiler, zor zamanlarında nereye sığınacağını önceden hesaplar.

Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış: Kişinin yapmayacağı bir işin yanına başka bir işi eklemesidir.

Faydasız baş mezara yaraşır: Kişi, yaşadığı sürece bir şeyler üretmek için gayret etmelidir. Bir işe yaramayan kişiler ölü gibidir.

Fazla mal göz çıkarmaz: Fazla mal kişiye hiçbir zaman zarar vermez. Şimdi gereksizmiş gibi görünen kimi mallar, zamanı gelince çok yararlı olabilir.

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek: Dünyada bazı insanlar şanslı bazıları şanssızdır. Bazıları ne kadar çalışsalar da onların istedikleri gerçekleşmeyebilir.

Fırsat her vakit ele geçmez: Hayat, kişilerin karşısına çeşitli fırsatlar çıkarır. Bu fırsatlar kişinin eline çok seyrek geçtiği için kişi önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmelidir.

Fırsat sakal altından geçer: Her işin bir zamanı vardır. Kişi, o fırsatları yakaladığında onları değerlendirmesi gerekir. Yoksa fırsat gelip geçer.

Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günüToplumda saygınlık oluşturan kişiler, makam ve mevkilerini kaybettiklerinde farklı davranmaktan çekinmezler anlamında kullanılır.

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar: Çoğu zaman şans fakire gülmez. Aynı sermaye ile zengin daha fazla kazanç sağlar. Fakir ise aynı verimi almaz.


Ayrıca bakınız

2 yorum: