Mele Şakır

MELE ŞAKIR 


Mele ŞakırMuş bölgesinin en sayılır din adamı ve kanaat önderlerinden olan Mele Şakır, 1934 yılında Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Muratkolu köyünde dünyaya geldi. Hecî Agiti Sor'un oğlu olan Musa'nın oğludur. "Seyda-yı Mele Şakir", "Mele Şakır-ı Meşhur", "Behra Ülmı", "Mele Şakır-ı Banı", "Bavi fakiru fukara" unvanlarıyla bilinir. İlk medrese tahsilini Malazgirt ilçesinde merhum Malazgirt müftüsü Mela Şakir'in yanında yaptı. Sonra sırasıyla Ağrı'nın Patnos ilçesine bağlı Babiya köyünde, Muş'un Malazgirt ilçesine bağlı Tendürek köyünde dünyaca meşhur olan ve tedrisat yapan Seyda-yı Mele Zahir, yine Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Adgom köyünde, Ağrı'nın Tutak ilçesine bağlı Kargalık köyünde okudu. Bütün tahsil hayatı boyunca çok üstün bir başarı sergiledi.

Tahsil hayatından sonra meşhur Hecî Agiti Sor'un köyü olan Muratkolu (Bana Salara) köyünde birçok din alimi yetiştirdi. Bugün bu bölgelerde hayatta olan bu din adamlarından (yaşıtları olan) çoğu ya öğrencisi ya da arkadaşlarıdır. Rahmetli Mele Sulhattin Çevik, Aradere köyünden Mele Kemal gibi büyük alimleri yetiştirdi. Yine Goma Aziziya köyünden ve Hasanpaşa köyünden imamlar yetiştirdi.

İlmi ve içtihadi konularda oldukça derin bir alimdir. Öyle ki Şark bölgesinin ünlü din adamı rahmetli Seydayı Mela Nadir'in yanına fetva almak için gidenleri seyda, sürekli olarak bu kişileri Mele Şakir'in yanına yönlendirmiştir.

İmamlık görevinin bütününü kendi köyünde yaptı. İmamlık görevi esnasında çok önemli bir fedakarlıkta bulunarak mevcut sermayesinden ahlat taşından köyünde tek başına muhteşem bir cami yaptırdı. Emekli olduktan sonra ticarete atıldı. Çok adil ve dürüst bir tüccar olarak bütün çevrede tanınan birisi haline geldi. 

Mele Şakır, çocuklarının eğitimine çok büyük önem verdi. Büyük oğlu Abdullah Sarıkaya, Kocaeli ilinde ticaretle uğraşmaktadır. Çok başarılı bir iş adamı olarak ticaretine devam etmektedir. Ortanca oğlu Abdurrahman Sarıkaya Milli Eğitim Bakanlığı'nda yönetici olarak çalışmaktadır. Bilim adamı kimliği de olan Abdurrahman Sarıkaya uluslararası birçok hakemli dergide eğitim yönetimi ile ilgili gerek İngilizce gerekse Türkçe makaleler yayımlamaktadır. Küçük oğlu Remzi Sarıkaya doktorluk mesleğini icra etmektedir. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde 5 yıl doktorluk yaptıktan sonra Van'a kendi isteğiyle atandı. Halen Van Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji uzmanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası onlarca kongrede sunum yapan Remzi Sarıkaya her geçen gün kariyerine yeni bir şeyler katma peşindedir.

Mele Şakır, halen Muş, Van ve çevresinin en büyük kanaat önderlerinden olup çok saygın bir konuma sahiptir. Van merkezde ikamet etmektedir. Günlerini, görme kaybı yaşadığından Kuran'ı Kerim ve Risale-i Nur Külliyatını dinleyerek geçirmektedir.

MELE ŞAKIR'IN HERKESÇE EZBERE BİLİNEN VECİZ SÖZLERİ

 • Alın teriyle ıslanan toprak kurumaz.
 • Benden başka sırtımı kaşıyan çıkmaz.
 • Bir adamdan şüphe ediyorsan ona iş verme; bir adama iş veriyorsan ondan şüphe etme. 
 • Dağlara çıkmayan uzakları göremez. 
 • Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil.
 • İki yanlış, asla bir doğru yapmaz. 
 • Komşunu sev ama bahçe duvarını yıkma.
 • Kumaşını on defa ölç çünkü ancak bir defa kesebilirsin.
 • Olmayan şey kaybolmaz.
 • Oyun bitince şah da piyon da aynı kutuya konur.
 • Ölecek karga, kırılacak dala konar.
 • Vaatler memleketinde insan açlıktan ölür.
 • Yılan boruya sokarak düzeltilmez. 


MELE ŞAKIR'IN KÖYÜ


mele sakir
mele sakirMELE ŞAKIR'IN ESERLERİ


mele sakir

KÜTÜPHANESİNDEN BİRKAÇ KARE

mele sakir


mele sakir
mele sakir


mele sakir


2 yorum:

 1. Allah uzun ömürler versin değerli büyüğümüz mele şakır Allah ondan razı olsun

  YanıtlayınSil