Ziya Samedi

ZİYA SAMEDİ (1914-2000)

ziya samediUygur Türkü olan Ziya Samedi, 1914'te Kazakistan Almatı'daki Yarkand şehrinde dünyaya gelir. 1944'te Doğu Türkistan ordusuna katılıp albaylığa kadar yükselir. Çağdaş Uygur edebiyatının en büyük yazarıdır. Ziya Samedi'nin eserlerinde Uygur Türklerinin çektiği acıları sürekli olarak dile getirmesi ve milliyetçi olması tutuklanıp 7 yıl hapis yatmasına neden olur.

Ziya Samedi, ulusal özgürlük taraftarı biri olduğu için sürekli olarak Çin devletinin dikkatini çekmiş gözetim altında tutulmuştur. Bütün bu işkence ve yıldırmalar nedeniyle çokça önem verdiği eğitimini bitirir bitirmez Doğu Türkistan'dan Kazakistan'a kaçmak zorunda kalır.

Ziya Samedi, Çin milliyetçiliği altında ezilen Uygur Türkleri için kendisine büyük ün kazandıran "Kanlı Dağ"ı kaleme alır. Yine Uygurların ünlü epik şiiri olan "Garip ve Senem"i yazar.

Uygur edebiyatına büyük hizmetlerinden ötürü Kazakların Yazarı Ödülü ile taltif edilir. Eserleri diğer Türk yazarları gibi bütün Türk dünyasında değil sadece Kazakistan'da ilgi görmektedir. Ziya Samedi'nin ayrıca tiyatro başta olmak üzere birçok alanda farklı eserleri mevcuttur.
           
Eserleri

Tiyatro

Kanlı Dağ
Çin Zindanlarında
Sevecen Ana
Garip ve Senem

Ahmet Efendi 
Yılların Sırrı 


Ayrıca bakınız

Azeri Edebiyatı
Kırgız Edebiyatı
Kırım Edebiyatı
Kıbrıs Edebiyatı
Bulgaristan Edebiyatı 
Yugoslavya Türkleri Edebiyatı 
Irak Edebiyatı
Uygur Edebiyatı
Ziya Samedi
Türkmenistan Edebiyatı
Kazakistan Edebiyatı 
Özbekistan Edebiyatı 
Kazan Türkleri Edebiyatı 
Batı Trakya Türkleri Edebiyatı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme